Jako dietetyczka w przedszkolu stawiam na samodzielne przygotowywanie mięs i past do kanapek. Ze świeżych owoców robimy musy,podajemy warzywa do gryzienia(talerze smaków), gotujemy domowe kisiele i budynie, pieczemy ciasta, ciasteczka z dynią, czerwonym burakiem, marchewką, selerem i pietruszką. Nasze maluchy same próbują sił w pieczeniu tych pyszności w czasie święta dyni czy marchewki. Dobrze się bawią, a przy okazji poznają i utrwalają zasady zdrowego żywienia

Dieta dziecka w przedszkolu – zdrowe produkty:

 • pieczywo gruboziarniste z nasionami,
 • kasze (pęczak, jęczmienna, gryczana, jaglana), ryż brązowy, ciemne makarony,
 • nabiał: sery, jogurty naturalne, kefiry, maślanki,
 • różnorodne mięsa i ryby: indycze, drobiowe, wieprzowe, wołowe, królicze oraz świeży tuńczyk, łosoś,
 • jaja, groch, fasola, soczewica,
 • sezonowe owoce i warzywa,
 • woda oraz świeże sokio wocowo-warzywne i warzywne (dzieci często samodzielnie je przygotowują),
 • oliwa i masło 82%,
 • miód naturalny– zamiast cukru. Nie słodziny herbat owocowych i ziołowych. Ograniczamy sól,
 • zioła świeże i suszone (np. czubryca zielona i czerwona, czyli cząber górski, często pod postacią charakterystycznej mieszanki, na którą składają się aromaty cząbru, chilli, papryki oraz odrobiny kozieradki),
 • nasiona słonecznika, dyni, suszonej żurawiny, moreli – jako dodatki do potraw.