W środę, 25.10.2023 klasy 4a, 4b i 4c pojechały na wycieczkę do Łańcuta i Markowej. W Łańcucie uczniowie zwiedzali wnętrza zamku – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, a także stajni i powozowni. Po zwiedzaniu zamku uczniowie mieli czas wolny na posiłek, robienie zdjęć oraz zakup pamiątek. Ok. godz. 14: 00 uczniowie zwiedzali Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Ciekawostką jest to, że jedna z uczennic kl. 4c, na ścianie upamiętniającej Polaków ratujących Żydów, odnalazła imiona i nazwiska swoich przodków. Po wizycie w muzeum grupa przeszła do pobliskiego skansenu gdzie uczniowie mogli zobaczyć zabudowania i sprzęty domowe oraz gospodarskie z przełomu XIX i XX wieku. W jednym z budynków skansenu znajdowała się zachowana z czasów II wojny kryjówka na strychu, w której gospodarz domu, z narażeniem życia przechowywał kilku Żydów. Mogliśmy tam wejść i odczuć jak trudne panowały tam warunki. Po wizycie w skansenie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Niska.