Debiut w przedszkolu to duże wyzwanie dla każdego malucha. Aby przyszły przedszkolak szybciej odnalazł się w nowej roli, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie zanim rzucisz dziecko na głęboką wodę. Zobacz, jak przygotować malucha, aby dzielnie zniósł pierwsze dni w przedszkolu.

Wymagania w przedszkolu

W okresie rekrutacji na nowy rok szkolny nauczyciele proszą rodziców o wypełnienie ankiety adaptacyjnej, która służy do lepszego zorganizowania pracy w przedszkolu, ale również ma za zadanie zapoznać rodziców z oczekiwaniami przedszkola wobec dzieci. Do najważniejszych wymagań stawianych przyszłym przedszkolakom należą:

  • Samodzielne ubieranie (rozbieranie i ubieranie ciuszków na gumkach, kapci)
  • Samodzielne jedzenie (korzystanie z kubka i łyżeczki)
  • Samodzielnie załatwianie potrzeb fizjologicznych (zgłaszanie potrzeb fizjologicznych, korzystanie z toalety, korzystanie z umywalki)

Zwróć uwagę na to, czy twoje dziecko umie mówić tak, by nauczycielki (przynajmniej na początku) potrafiły je zrozumieć. Rodzice posyłający maluchy do przedszkola powinni być świadomi, czy dziecko jest nieśmiałe, czy też łatwo nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. To, czy dziecko potrafi bawić się samo (bez udziału osób dorosłych w zabawie), czy też ani na moment nie pozwala dorosłemu odejść od siebie, również stanowi dla rodziców ważną wskazówkę dotyczącą przewidywanego procesu adaptacji do przedszkola.

Najważniejsze, na co muszą zwrócić uwagę rodzice debiutującego przedszkolaka, to czy dziecko zostawało wcześniej pod opieką innych osób (czy też zawsze przebywa z którymś z rodziców). Jeśli tak - łatwiej zniesie oddalenie się mamy.

Od pierwszych zajęć adaptacyjnych, organizowanych wiosną w wielu przedszkolach pod nazwą dni otwartych, do początku roku szkolnego jest jeszcze sporo czasu na wyrównanie ewentualnych braków, a zatem do dzieła!

Jak pomóc debiutującemu przedszkolakowi?

Ubranie malucha nie powinno sprawiać trudności w samodzielnym zdejmowaniu i zakładaniu. Dla przedszkolaka najlepsze będą bluzeczki z szerokimi dekoltami (żeby łatwo je było założyć przez głowę), spódniczki i spodenki na gumkach (żeby można je było szybko ściągnąć i łatwo założyć) oraz kapcie - do wsuwania albo na rzepy. Oprócz tego pamiętaj, by dziecko miało przy sobie majteczki, koszulkę i spodenki na zmianę - w razie zabrudzenia.

Jeśli posyłasz do przedszkola 3-latka, musisz być świadoma, że najmłodsze dzieci po obiedzie odbywają leżakowanie. Jeśli twoje dziecko nie jest przyzwyczajone do drzemki po obiedzie, staraj się wprowadzić zwyczaj poobiedniego odpoczynku. Nie musisz zmuszać malucha do spania - wystarczy, że w tym czasie poczytacie książeczkę, posłuchacie spokojnej muzyki albo poleżycie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie poobiedniego odpoczynku na czytanie książeczek, w których bohaterowie zaczynają chodzić do przedszkola.

Od czasu do czasu opowiadaj o przedszkolu - w sposób entuzjastyczny, ale nie wzbudzający podejrzeń dziecka. Podawaj przykład starszych dzieci, które zna i które są już przedszkolakami. Być może któreś dziecko z sąsiedztwa równocześnie zacznie uczęszczać do przedszkola? Powiedz o tym dziecku - jest duża szansa na to, że poczuje się raźniej. Nigdy nie strasz malucha słowami: "W przedszkolu zobaczysz!" albo "Jak będziesz niegrzeczny, poślę cię do przedszkola". W ten sposób zniechęcisz dziecko i utrudnisz mu adaptację - dziecko będzie się, ze zrozumiałych powodów, obawiało zostania w przedszkolu, w którym dzieją się zapewne straszne rzeczy.

Skorzystaj z możliwości, jakie daje przedszkole - weź wspólnie z dzieckiem udział w dniach otwartych i zajęciach adaptacyjnych. Zajęcia przygotowawcze są dla malucha doskonałą okazją do zobaczenia przedszkola od środka, poznania wychowawczyni, a nawet zabawy z innymi dziećmi, z którymi wkrótce będzie uczęszczał razem do grupy.

Jeśli twoje dziecko nie zostawało wcześniej pod opieką np. babci albo przyjaciółki, zacznij przyzwyczajać je do rozstań. Zostawianie malucha pod opieką innych osób na samym początku nie powinno być długie - okres rozłąki może być stopniowo wydłużany.