26 maja 2023 r., po trzech dniach egzaminów, przyszedł czas na wycieczkę ósmoklasistów. Pierwszym punktem programu były Wadowice. Miejsce szczególne, w którym znajduje się dom rodzinny Karola Wojtyły, naszego papieża Polaka, przekształcony w muzeum upamiętniające i upowszechniające wiedzę na temat życia oraz nauczania Ojca Świętego. Jego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Uczniowie odwiedzili też Bazylikę pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach sąsiadującą z muzeum. Kiedy 16 października 1978 r. na Stolicę Piotrową został wybrany Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, wadowicka świątynia stała się znana na całym świecie. Licznie odwiedzana przez pielgrzymów z wielu krajów jest ośrodkiem kultu religijnego o dużym znaczeniu.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU. To były niemiecki, nazistowski, obóz koncentracyjny i zagłady. Już w październiku uczniowie klas ósmych zdecydowali, że chcą zobaczyć miejsce, o którym każdy człowiek, a zwłaszcza Polak, powinien wiedzieć i tę wiedzę przekazywać z pokolenia na pokolenie…  Życie straciło tam ponad 1,1 mln ludzi - mężczyzn, kobiet i dzieci. Wizyta w tym autentycznym, unikatowym Miejscu Pamięci podzielonym na dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau, pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć, jak ważne jest życie ludzkie, jak bardzo trzeba je chronić i cenić. Konfrontacja wyobrażeń z oryginalnymi pozostałościami, eksponatami, zdjęciami, filmami, które zobaczyli w tym miejscu, pozostaną na zawsze w ich pamięci. Wycieczka do Wadowic i Oświęcimia była dla naszych uczniów przeniesieniem się w czasie, połączonym z ważnym, duchowym przesłaniem.

Te miejsca nie tylko warto, ale wręcz powinno się odwiedzić…

Wychowawcy klas ósmych