Zlot Młodych Odkrywców w Rzeszowie

Odsłony: 1230

    29 listopada 2019 r. Klub Młodego Odkrywcy DA VINCI  z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2 w Nisku wziął czynny udział w  „Zlocie Młodych Odkrywców”, organizowanym na Uniwersytecie Rzeszowskim. Było to wydarzenie wieńczące realizowany przez UR projekt – „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”. Zlot był również okazją, by Kluby Młodego Odkrywcy działające w podkarpackich szkołach pochwaliły się swoimi pasjami. Zaproszono grupy projektowe, do przygotowania własnych stoisk z eksperymentami i doświadczeniami, w tym Klub Młodego Odkrywcy DA VINCI, który na I Podkarpackim Festiwalu Klubów Młodego Odkrywcy został wyróżniony i nagrodzony za najciekawsze stanowiska eksperymentalne.  Impreza popularno – naukowa rozpoczęła się o godz. 10 i trwała do godz. 14.  Nasz Klub miał stoisko ekspozycyjne w sektorze nauki, w którym prezentowali się m.in. Stowarzyszenie „Ekoskop”, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „Explores”, Podkarpackie Centrum Nauki,  Centrum Nauki "Kopernik", Studenckie Koła Naukowe. Tu odbywały się eksperymenty z fizyki, robotyki oraz chemii i medycyny.

     Nasi klubowicze: Wiktoria Piróg, Gabriela Wciślik, Katarzyna Zalewska, Bartłomiej Filiks, Bartłomiej Sikora, Jakub Winiarczyk i Hubert Wnuk dzielili się swoją pasją i zainteresowaniem otaczającą nas przyrodą, prezentując ciekawe doświadczenia z wodą i powietrzem, tj. „Nurek Kartezjusza”, „Lejkiem do góry”, „Zaczarowana szklanka”, „Stawianie baniek”, „Biwakowy prysznic”, „Huśtawka Newtona”. Zapoznawali z różnymi rodzajami  sił: bezwładności, wyporu, odśrodkową, akcji i reakcji, przylegania i spójności. Innowacją naszej działalności było stoisko z grami i zabawami edukacyjnymi, rozwijającymi wyobraźnię przestrzenną, geometryczną i logiczną.

    Nasze stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych uczestników. Dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać niektóre doświadczenia, co sprawiało im największą frajdę, zachwyt, zadowolenie i rozbudzało ciekawość. Dla klubowiczów zaś najfajniejsze były te momenty, w których uczestnicy z wypiekami na twarzy dociekali stawiając pytania i wykazując zainteresowanie.

mgr Anna Dybka

Opiekun KMO