4 Festiwal Nauki KMO

Odsłony: 947

    

   Klub Młodego Odkrywcy „DA VINCI” działający w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Nisku w tym roku realizował projekt „Doświadczaj, eksperymentuj, odkrywaj”, w ramach którego uczniowie zbudowali 35 stacji eksperymentalnych. 7 grudnia 2017 r. KMO „DA VINCI” – 30 osób zaprezentowało 24 stacje podczas 4 Festiwalu Nauki, organizowanego przez niżańskie Kluby Młodych Odkrywców. W tym roku gospodarzem festiwalu była Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nisku. Na Festiwalu można było obejrzeć ciekawe doświadczenia prezentowane przez KMO „Mały Fizyk”, KMO „Delta 3” przygotował stanowiska związane z Internetem rzeczy-IoT, programowaniem i robotyką. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci, młodzieży i rodziców stoiska eksperymentalne KMO „DA VINCI”.

Zwiedzający mieli możliwość nie tylko wizualnie uczestniczyć w eksperymencie, ale zgodnie z ideą projektu przy naszych stoiskach wykonywali interaktywne zadania, wymagające od uczestników szczególnej analizy i logicznego myślenia. Nie zabrakło przy tym też dobrej zabawy, połączonej z nabywaniem wiedzy. Zbudowanie Łuku Triumfalnego i ułożenie Wieży Hanoi okazały się nie lada wyzwaniem. Ciekawość wzbudzało stoisko z iluzją optyczną i lustrem, w którym można było zobaczyć zwielokrotniony obraz. Stoiska z maszynami prostymi umożliwiły wykonywanie pracy przy działaniu mniejszej siły na dłuższej drodze. Przy stanowisku z kołowrotem, czy też z żurawiem studziennym słychać było wspomnienia rodziców z lat dzieciństwa i przekazywanie wiedzy swoim dzieciom, które nie widują takich urządzeń. Najmłodsze dzieci chętnie oblegały stoiska świata gier, gdzie można było rozegrać partyjkę w kółko i krzyżyk, zagrać w domino, sprawdzić się w rzutach do celu, nauczyć się wygrywać melodie na plastikowych rurkach, zobaczyć animację ruchu postaci i uczestniczyć w wyścigu kulek, a stoisko z elektrostatyki przyciągało zainteresowanych zjawiskiem elektryzowania się ciał.
   Był to wspaniały czas spędzony wśród pasjonatów Nauki. Jako opiekun KMO „DA VINCI” cieszę się, że idea swobodnego dostępu eksperymentowania sprawdziła się podczas Festiwalu. Dało się zauważyć z jednej strony tych, którzy próbowali w prosty sposób wytłumaczyć zasady działania stacji, a z drugiej strony tych, którzy musieli sprostać postawionym przed nimi zadaniom. Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do powstania stoisk, wspierając swoje dzieci i udzielając rad przy rozwiązaniach technicznych, Panu Piotrowi Wojtasiowi za fotograficzne udokumentowanie wydarzenia. Gratuluję wszystkim Uczniom, którzy stanęli na wyżynach swoich możliwości i z pasją i zaangażowaniem objaśniali działanie stacji. (fotki>>)

opiekun KMO „DA VINCI”
Anna Dybka