KMO „DAVINCI” na pokazach w Liceum Ogólnokształcącym w Nisku

Odsłony: 685

   

19 kwietnia 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Nisku odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów „Poczuj chemię do chemii” pod patronatem Starosty Niżańskiego. Dyrektor liceum Jerzy Stelmach zaprosił uczestników Klubów Młodych Odkrywców z Gimnazjum Nr 1  i Gimnazjum Nr 2 w Nisku.

W oczekiwaniu na sprawdzenie prac oraz wyniki gimnazjaliści i uczniowie liceum uczestniczyli w pokazach pod hasłem „Woda jako substancja niezwykła”, przygotowanych przez KMO „Mały Fizyk” z Gimnazjum nr 1 i KMO „DAVINCI” z Gimnazjum nr 2.

Klub Młodego Odkrywcy „DAVINCI” z naszego gimnazjum, pod kierunkiem pani Anny Dybki przygotował doświadczenia zarówno chemiczne, jak i fizyczne. Młodzi odkrywcy produkowali dwutlenek węgla by chemicznie nadmuchać balony, sprawdzili również jego właściwości oraz wytwarzali musujące bąbelki z octu i sody. Bardzo atrakcyjnym doświadczeniem było wyprodukowanie wodoru i jego spalanie, a także sprawdzenie czy szklanka jest pusta, czy pełna? Ponadto uczniowie produkowali „czarne węże”, czyli rodzaj fajerwerków, które nie wybuchają, nie płoną i nie produkują iskier. Konstrukcja „połykacza piłeczek” pozwoliła na pokonanie siły grawitacji.

 Pokazy zostały bardzo dobrze przyjęte, klubowicze otrzymali brawa, a od organizatorów dostali drobne upominki. Takie spotykania są  zawsze okazją do dobrej zabawy i nauki w inny sposób oraz pozostają w pamięci uczestników.